Naar de inhoud

Park met watervallen en meren · Bosnië en Herzegovina

Nationaal park Una

Bekijk 2 tickets en tours

Una National Park

Foto: Julian Nyča, CC BY-SA 3.0

Oppervlakte
198 km²
Opgericht
2008
Hoogte
374 m boven zeeniveau

Tours en tickets voor Nationaal park Una: welke boeken

De Una is een rivier van verbluffend smaragdgroene helderheid in de noordwestelijke hoek van Bosnië en Herzegovina, langs de Kroatische grens, en het nationale park dat haar bovenloop beschermt ligt ten zuiden van de stad Bihać, die ongeveer een uur rijden is van de Plitvicemeren in Kroatië, tweeënhalf uur van Zagreb en zijn luchthaven, en vijf tot zes uur van Sarajevo, zodat de meeste buitenlandse bezoekers vanuit Kroatië de grens over komen. Het park heeft verscheidene ingangen, elk met een kassahokje en een bescheiden toegangsprijs, en de bezienswaardigheden liggen verspreid over veertig kilometer dal, zodat u een auto nodig hebt. De belangrijkste is de waterval Štrbački buk, bereikbaar via een onverharde maar berijdbare weg van zo'n tien kilometer vanaf het dorp Orašac, bij de ingang Gorjevac, of via een kortere weg vanaf de kant van Ćukovi: een stelsel van houten vlonderpaden, platforms en trappen leidt langs de oever en tot over de rand van de waterval, en er zijn picknickplaatsen en een eenvoudig café.

Het tweede centrum is het dorp Martin Brod, aan de zuidkant, waar de Unac in de Una uitmondt te midden van een doolhof van cascades, molenbeken en beboste eilandjes, met paden, oude watermolens en het orthodoxe klooster van Rmanj. Het park is vooral een plek om het water op te gaan, en de activiteitentours die in Bihać worden verkocht zijn wat de meeste bezoekers boeken: raften op het klassieke traject van vijftien kilometer van Štrbački buk omlaag naar Lohovo, drie tot vier uur stroomversnellingen van de derde en vierde klasse, met bij geschikte waterstand ook afdalingen over de onderste treden van de waterval zelf; rustigere raft- en kajaktochten op de kalmere stukken van Kostela naar Bosanska Krupa; en vliegvissen, met vergunning, waarom de rivier in heel Europa bekendstaat. Er zijn ook fietsroutes over de bedding van de oude spoorlijn en gemarkeerde wandelpaden.

2 tickets en tours voor Nationaal park Una

Actuele data en prijzen van GetYourGuide. Gratis annulering bij de meeste tickets.

Nationaal park Una bezoeken: wat u ziet

Het park werd in mei 2008 opgericht als derde en grootste nationale park van Bosnië en Herzegovina, en beslaat 198 vierkante kilometer van de dalen van de bovenloop van de Una, haar zijrivier de Unac en het korte riviertje de Krka, tussen de kalksteenbergen Plješevica, Grmeč en Osječenica. De Romeinen zouden de rivier bij de eerste aanblik de enige echte hebben genoemd, una, en haar kleur en karakter heeft ze, net als het nabijgelegen Plitvice, te danken aan kalktuf. Het water, dat opwelt uit een zeer diepe karstbron in Kroatië, is verzadigd met opgeloste kalk, en overal waar het wordt belucht, bij een stroomversnelling of een waterval, zet de kalk zich, met hulp van mossen, algen en bacteriën, af als poreus gesteente, dat drempels, treden, eilanden en grotten opbouwt, zodat de watervallen leven en elk jaar een paar millimeter groeien, en de rivier daalt af in een opeenvolging van poelen en cascades en is nergens hetzelfde. Štrbački buk is de grootste van deze drempels, een val van vierentwintigenhalve meter in drie brede treden over de hele breedte van de rivier, zo'n veertig meter, donderend in de lente en als een sluier in de zomer; bij Martin Brod daalt de rivier in totaal vierenvijftig meter over een afstand van enkele honderden meters, en de grootste afzonderlijke sprong is Milančev buk.

Het schone, koude, zuurstofrijke water herbergt beekforel, vlagzalm en de huchen, of Donauzalm, een reus onder de zoetwatervissen die meer dan een meter kan worden, en de otter; in de bossen van beuk, zilverspar en haagbeuk op de dalhellingen leven beren, wolven, lynxen, gemzen op de kliffen van de kloof van de Unac, en auerhoenders. Het dal was vier eeuwen lang de woelige grens tussen het Ottomaanse en het Habsburgse rijk, en op de heuveltoppen liggen de ruïnes van hun vestingen, Ostrovica boven het stadje Kulen Vakuf, Havala, Orašac en, net buiten het park, Sokolac; Kulen Vakuf heeft zijn moskee, en het klooster van Rmanj, gesticht in de vijftiende eeuw, werd vele malen verwoest en herbouwd, voor het laatst na de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de oorlog van 1992 tot 1995 werd de enclave Bihać drie jaar lang belegerd, en de schilderachtige spoorlijn door het dal, geopend in 1948, werd door de nieuwe grens doorsneden en is nooit meer in gebruik genomen. Sommige afgelegen hellingen zijn nog niet van mijnen geruimd, en u mag de gemarkeerde paden en wegen niet verlaten. Elk jaar in juli daalt een internationale regatta van enkele honderden rafts en kajaks in een paar dagen de rivier af van Kulen Vakuf naar Bosanska Krupa.

Nationaal park Una: beste reistijd, seizoenen en openingstijden

Het park is het hele jaar open, en de betaalde bezienswaardigheden zijn in het seizoen bemand van ongeveer 8.00 uur tot de schemering. De lente, van april tot juni, is de tijd van hoogwater, wanneer de watervallen op hun krachtigst zijn, de rivier dieper groen is en het raften het spannendst, al is het water zeer koud; juli en augustus zijn heet, druk met binnenlandse vakantiegangers, goed om te zwemmen op de toegestane plekken en voor raften met het gezin, met minder krachtige watervallen; september en oktober zijn rustig, met herfstkleuren en de beste visvangst;

in de winter ligt er sneeuw, zijn de watervallen omzoomd met ijs en sluiten de meeste aanbieders. Er wordt geraft van ongeveer april tot oktober, afhankelijk van de waterstand. Boek raften in de zomer een dag of langer vooraf, neem zwemspullen en droge kleren mee, en zorg voor contant geld in convertibele mark. Trek er een dag voor uit, twee met raften. Bihać, met zijn eilandjes, toren en restaurants aan de rivier, ligt op een halfuur van de watervallen, Plitvice op een uur, en het Ottomaanse stadje Bosanska Krupa op een halfuur stroomafwaarts.

Meer tours en activiteiten in Bosnië en Herzegovina

Voor vertrek

Kan ik online een tour of safari in Nationaal park Una boeken?

Ja. GetYourGuide biedt 2 tickets en tours voor Nationaal park Una aan, met actuele data en prijzen en bij de meeste gratis annulering.

Hoe groot is Nationaal park Una?

Nationaal park Una beslaat 198 km².

Wanneer is Nationaal park Una opgericht?

Nationaal park Una werd opgericht in 2008.

Waar ligt Nationaal park Una?

Nationaal park Una ligt Bosnië en Herzegovina. De kaart op deze pagina toont de precieze locatie.

Andere parken in Bosnië en Herzegovina

Nationaal park Sutjeska

Bosnië en Herzegovina

Sutjeska is het oudste nationaal park van Bosnië en Herzegovina, in het zuidoosten van het land tegen de grens met…

1 ticket of tour

Nationaal park Kozara

Bosnië en Herzegovina

Kozara is een klein park op een dicht beboste berg in het noordwesten van Bosnië en Herzegovina, in de entiteit…

Geen online ticket